Życiorys zawodowy – jak napisać aby nie przedobrzyć

Życiorys jako dokument ewoluował na przestrzeni lat. Najpierw pisano życiorysy opisujące całe życia kandydata, nie tylko jego profil zawodowy. Współcześnie najpopularniejszą formą dokumentu rekrutacyjnego jest CV (łac. curriculum vitae), zawierające najważniejsze i najkonkretniejsze informacje o kandydacie.

Życiorysem zawodowym nazywamy dokument, w którym opisane jest doświadczenie zawodowe, związane z poprzednio wykonywaną pracą, oraz kariera naukowa, jaką udało się uzyskać na przestrzeni lat. Jest to podstawowa forma prezentacji kandydata, ubiegającego się o wymarzone stanowisko, więc musi podkreślać jego zalety i umiejętności.

Napisanie takiego życiorysu nie powinno stwarzać problemu przeciętnemu kandydatowi, ponieważ każdy z nas zna siebie najlepiej, umie podkreślić swoje zalety i w sposób rzetelny opisywać wykonywane obowiązki na poprzednim stanowisku. Niestety, często zainteresowani mają problem z napisaniem idealnego życiorysu i źle wypadają w procesie rekrutacyjnym. Jak więc powinien wyglądać idealny życiorys zawodowy?

  1. Przede wszystkim na początku należy zamieścić informację o danych osobowych kandydata tj. imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz dane kontaktowe (telefon, email). Pamiętaj, żeby nie popełnić błędu, aby pracodawca mógł się z Tobą skontaktować. Te informacje powinny znaleźć się w lewym górnym rogu.
  2. Kolejną niezbędną informacją jest wykształcenie. W tej sekcji wypisz ukończone szkoły. Jeżeli jesteś po studiach, pamiętaj o wskazaniu kierunku, specjalizacji, nazwie uczelnie i uzyskanego stopnia (ważne jest też podzielenie na studia pierwszego i drugiego stopnia). Uwzględnij też czas trwania Twojej edukacji. Jeśli nie zdecydowałeś się na studia, napisz o skończonej szkole średniej (liceum, technikum).
  3. Przeszliśmy do najważniejszej części opisującej doświadczenie zawodowe. Wymień w kolejności chronologicznej (która pełni tu dużą rolę) swoje poprzednie stanowiska. Pamiętaj, aby wspomnieć o nazwie firmy, stanowisku i czasie pracy spędzonym w firmie.
  4. Kolejnym elementem, który należy uwzględnić są języki obce. We współczesnym rynku pracy wymagane jest komunikowanie się chociaż w jednym języku obcym. Chociaż nie jest to umiejętność zawsze obowiązkowa. Wszystko zależy od stanowiska i preferowanej pracy. Pamiętaj, aby uwzględnić stopień zaawansowania. Nie przeceniaj swoich możliwości, bo łatwo może być to sprawdzone.
  5. W tej części należy opisać swoje inne umiejętności. Nie ma jednakowego wzorca, co należy tu zawrzeć. Jednak istotne jest, aby pisać zgodnie z prawdą. Możemy zawrzeć tu takie informacje, jak: prawo jazdy kat. B, obsługa aplikacji komputerowych, ukończone kursy i certyfikaty.
  6. W ostatniej części zawrzyj Klauzulę o ochronie praw osobowych. W dzisiejszych czasach jest ona niezbędna, ze względu na obowiązujące przepisy.

Gdy już mamy napisane cv, pora na list motywacyjny. Instrukcja jak należy je napisać: https://sites.google.com/view/listy/

Nowe materiały

Artykuły o zbliżonej tematyce