Zawód: Rentier

Kim jest rentier ?

Nie ma jednego prostego sformułowania, które mogłoby opisać, kim jest rentier. Nie mniej jednak nazwa ta oznacza osobę, która utrzymuje się z dochodów płynących z posiadanych nieruchomości, funduszy, odsetki płynących z papierów wartościowych w tym akcji i obligacji, a także wkładów bankowych. A korzyści, które otrzymuje regularnie w postaci odsetek od obligacji, odsetek od lokat bankowych, dywidendy od posiadanych akcji, a także czynszów za wynajem mieszkań, lokali, a nawet urządzeń budowlanych zwane są rentą.

Aby lepiej zrozumieć, kim jest rentier warto przeczytać książkę „Młody bogaty rentier. Jak stać się zamożnym i na zawsze takim pozostać” napisana przez Roberta Kiyosaki, który opisuje swoją historię, jak w przeciągu 10 lat wraz z żoną stali się rentierami i osiągnęli niezależność finansową. Autor nie opisał złotego środka na bycie zamożnym, jednak podał wskazówki, które mogą przyczynić się do swobodnego obracania kapitałem i czerpania korzyści z procentów. W książce opisuje również, jak ważny jest sposób nastawienia oraz przełamanie swoich wewnętrznych barier.

Jak zostać rentierem ?

Jest kilka możliwości, aby zostać rentierem i czerpać korzyści finansowe nie podejmując się pracy. Można zaplanować swoja przyszłość i żyć jako rentier w wieku jeszcze przedemerytalnym. Aby to uczynić, młode osoby powinny pomyśleć już teraz i odkładać kapitał na lokatę lub rachunek oszczędnościowy. Comiesięczne odkładanie pieniędzy w wysokości minimum 1000 zł przez okres 20 lat, daje możliwość wcześniejszej emerytury- renty z uzbieranego kapitału. Podliczając uzbieraną kwotę, można sobie pozwolić na comiesięczną wypłatę w kwocie 3000 złotych przez okres 35 lat. Taka suma jest już wystarczająca, aby móc swój czas poświęcać hobby czy rodzinie. Biorąc pod uwagę wypłaty emerytur po osiągnięciu wysokiego wieku emerytalnego, kwota 3000 zł nie wypada najgorzej.

Bardzo popularnym sposobem uzyskania dochodu pasywnego przez rentierów jest zakup mieszkania, które następnie zostaje wynajęte. Inwestycja związana z zakupem mieszkania może się zwrócić po 10 latach. Po upływie tego czasu pieniądze płynące z najmu są już tylko czystym zyskiem. Najlepiej, kiedy rentier ma do dyspozycji trzy mieszkania, wtedy zarobek jest znacznie większy. Jednak ten sposób zarobku wymaga dużej inwestycji.

Aby zostać rentierem i czerpać zyski bez konieczności codziennej pracy, można zainwestować kapitał w ziemię. Zakup odpowiedniej ziemi w dobrym regionie wymaga jednak już sporego obeznania w biznesie związanym z nieruchomościami. Jednak odpowiednie kupno kawałka ziemi w niskiej kwocie następnie sprzedanie jej w dużo wyższej niesie za sobą spore korzyści finansowe.

Nowe materiały

Artykuły o zbliżonej tematyce