Wpływ efektu Veblena na rynek i konsumentów.

Efekt Veblena został po raz pierwszy opisany przez amerykańskiego ekonomistę Thorsteina Veblena w latach 90. XIX wieku. Veblen argumentował, że niektóre dobra są postrzegane jako wysokiej klasy ze względu na ich cenę, a zatem kupujący uważają, że ich posiadanie wyróżnia ich ponad innych.

Przykłady produktów, na które ma wpływ efekt Veblena, to m.in. luksusowe samochody, ekskluzywne marki odzieżowe i zegarki, kosmetyki czy biżuteria. Te produkty są często droższe niż ich odpowiedniki innych marek, ale konsumenci chętnie płacą za nie dodatkowe pieniądze, ponieważ posiadanie ich sugeruje wysoki status społeczny i bogactwo.

Efekt Veblena wpływa na sposób, w jaki konsumenci postrzegają siebie i innych ludzi. Kupując produkty z wyższej klasy, konsumenci chcą się pokazywać jako ludzie zamożni i zapewniający sobie dostęp do produktów, które są poza zasięgiem dla innych. Dlatego nie zawsze wybierają produkty o najwyższej wartości użytkowej, ale wybierają te, które są bardziej ekskluzywne i prestiżowe.

paradoks veblena i paradoks spekulacyjny
Źródło: Wikipedia

 

Efekt Veblena wpływa również na sposób, w jaki firmy wprowadzają swoje produkty na rynek. Firmy, które oferują produkty wysokiej jakości, często nakładają wysokie ceny, aby sugerować wyjątkowy i ekskluzywny charakter ich produktów. Firmy te angażują się również w tworzenie wizerunków marek, które mają prestiż i wprowadzają nowe kolekcje i modele, aby konsumenci mieli poczucie, że zawsze muszą być na czasie i mieć najnowsze produkty.

Mimo że efekt Veblena jest niekorzystny z punktu widzenia ekonomii, jest jednym z kluczowych czynników wpływających na konsumentów i sposób, w jaki dokonują oni wyborów zakupowych. Dlatego firmy są skłonne oferować produkty ekskluzywne, a konsumenci są skłonni płacić za nie więcej, ponieważ posiadanie tych produktów może oznaczać podniesienie ich społecznego statusu.

Bibliografia:
Paradoks Giffena i Veblena i ich zastosowanie w biznesie – Biznes.it.

Nowe materiały

Artykuły o zbliżonej tematyce