Umiejętności i zainteresowania w CV

Dobre CV jest warunkiem, by zwrócić na siebie uwagę osoby przeglądającej nasz życiorys oraz dostać szansę uczestniczenia w dalszym postępowaniu rekrutacyjnym. Odpowiednio przygotowana kandydatura,  powinna być dopasowane do stanowiska oraz miejsca aplikacji. Inaczej będzie wyglądało CV osoby rekrutującej się na stanowisko finansowe, a inaczej kandydata na kucharza we włoskiej restauracji. Nie ulega wątpliwości, że najważniejsze jest to co umiemy, czyli umiejętności. Może to mieć większe znaczenie niż nasze wykształcenie!

Pokaż się od najlepszej strony

Warto odpowiednio przedstawić nasze umiejętności. Jeżeli zdarzyło się nam kiedyś organizować pizze i przekąski na duży event, dobrym pomysłem jest przedstawienie tego doświadczenia w ładnych słowach. Dużo lepiej brzmi „organizacja cateringu” niż „zamawianie pizzy”. Podobnie można ująć posiadane umiejętności. Oczywiście, nie należy kłamać, ponieważ wszelkie naciągane informacje zostaną zweryfikowane w późniejszym etapie przez dociekliwego rekrutera.
W CV najlepiej zawrzeć umiejętności, które będą zaletą na danym stanowisku lub są wręcz niezbędne. Jeżeli aplikujemy na dostawcę pizzy, koniecznie wspomnijmy o posiadanym prawo jazdy. Z kolei jeśli interesuje nas praca w charakterze sekretarki, warto podkreślić znajomość konkretnych programów kalkulacyjnych i biurowych.
Podając posiadane umiejętności, możemy nie tylko zainteresować sobą rekrutera, ale też przekonać, by to właśnie nas wybrał spośród innych kandydatów. Pracownik, którego nie trzeba przyuczać jest oszczędnością czasu i pieniędzy.
Warto także wymienić odbyte kursy i zdobytą dzięki nim specyficzną wiedzę. Wypisanie certyfikatów oraz szkoleń stawia nas w dobrym świetle i pokazuje, że lubimy się uczyć i dokształcać. To bardzo dobra cecha, która na pewno czyni z nas sumiennego pracownika w przyszłości.

Czy rekrutera interesują Twoje zainteresowania?

Umieszczanie zainteresowań w CV jest sporne. Część specjalistów uważa, że nie ma takiej potrzeby i tak naprawdę nikogo to nie interesuje. Z drugiej strony, ciekawe zainteresowania mogą być punktem wyjścia do dalszej rozmowy. Jeżeli pokryją się z zainteresowaniami rekrutera – super! Na pewno się dogadacie.
Warunkiem wpisania zainteresowań w CV jest rzeczywiste ich posiadanie. Lepiej nie wpisywać nic niż wkleić oklepaną formułkę: „kino, muzyka, książki”, a na pytanie rekrutera o ostatnio obejrzany film lub ulubionego reżysera, odpowiedzieć  skrępowanym milczeniem.

Przykładowe cv asystentki biurowej: https://sites.google.com/view/wzorycv/gotowe-wzory-cv/asystentka-biura

Prawidłowo napisane  CV jest pierwszym krokiem do znalezienie wymarzonej pracy, dlatego warto poświęcić trochę czasu na dopracowanie swojego życiorysu oraz odsianie wartościowych informacji od tych, które nie są niezbędne.

Nowe materiały

Artykuły o zbliżonej tematyce