Rachunek maklerski służy do przechowywania i obracania papierami wartościowymi i innymi dokumentami finansowymi. To elektroniczny zapis uprawniony przez dom lub biuro maklerskie na rzecz klienta, który może być osobą indywidualną lub prawną.
Posiadanie rachunku maklerskiego jest konieczne, aby nabywać, zbywać i kupować akcje spółek dopuszczonych do obrotu publicznego, a więc giełdowego.
Każda osoba fizyczna lub prawna może założyć rachunek maklerski i z niego korzystać. Aby założyć rachunek maklerski inwestor musi być pełnoletni, posiadać dowód tożsamości oraz NIP.
Przyda się też numer konta bankowego , z którego i na który będą przelewane środki pieniężne.
Początkujący inwestor powinien mieć świadomość ryzyka wiążącego się z inwestycjami giełdowymi.
Przed założeniem rachunku wypełniana jest ankieta mająca na celu sprawdzić stan wiedzy i doświadczenia na temat inwestycji w papiery wartościowe. Wynik tej ankiety nie jest zależny z możliwością otwarcia rachunku. Ankieta sprawdza jedynie czy inwestycje kapitałowe nie są dla klienta zbyt ryzykowne.
Wybór pierwszego rachunku maklerskiego nie wiąże się z ważną decyzją. Ważne jest samo postanowienie o rozpoczęciu inwestowania.
Rachunek maklerski to jedynie narzędzie, które otwiera dostęp do giełdy.
Jakie są różnice między rachunkami maklerskimi?
Są różne rachunki maklerskie prowadzone przez różnych brokerów.
Różnice mogą być pod kątem opłat za prowadzenie i usługi dodatkowe od prowizji oraz transakcji.
Planujesz założyć swój pierwszy rachunek maklerski jednak wciąż się zastanawiasz gdzie najlepiej to zrobić?
Najlepszą opcją jest założenie rachunku maklerskiego u brokera, którego oferta jest nam znana lub u brokera, który działa przy banku.
Warto poznać także przed podjęciem decyzji rekomendacje znajomych oraz głosy ekspertów. Należy uważać na opinie na forach internetowych, ponieważ mogą one nie być wiarygodne i często zamieszczane przez pracowników brokerów lub wynajęte agencje PR.
Rachunek powinien być prosty w obsłudze a broker zapewniać wsparcie personelu.
Koszty rachunku maklerskiego
Dzielą się na trzy kategorie: Opłata za prowadzenie, opłata za usługi dodatkowe oraz prowizje od transakcji.
Opłata za prowadzenie wynosi kilka lub kilkanaście złotych miesięcznie.
Ostatnio powszechne stają się rachunki bez opłat za prowadzenie.
Opłaty dodatkowe są kosztami jakie klient ponosi opcjonalnie, jeśli skorzysta z usług dodatkowych brokera. Jest to m.in. dostęp do specjalistycznych serwisów informacyjnych, pełny arkusz zleceń, zaawansowane programy analityczne.
Najbardziej istotna część składowa kosztów to prowizje od transakcji. Na rynku obecnie przyjęto,że standardowa prowizja wynosi 0,39 proc od wartości zrealizowanego zlecenia.
Dobry wybór rachunku maklerskiego powinien być dostosowany do potrzeb. Inwestorzy dzielą się na trzy kategorie: początkujący, średniozaawansowani i profesjonalni. Klasyfikacja odpowiada poziomowi doświadczenia każdego inwestora. Im wyższe doświadczenie tym potrzeby klienta instytucji maklerskiej są coraz bardziej wymagające.
Przejdź do kategorii „rachunki maklerskie-inwestycyjne” i wybierz konto dla siebie.