Zanim zaczniesz inwestować na giełdzie, warto na początek zastanowić się, czy posiadasz takie cechy jak systematyczność i upór w dążeniu do celu. Jeśli tak to masz duże szanse by stać się dobrym graczem giełdowym.
Kolejnym krokiem powinno być zapoznanie się z podstawami wiedzy o obrocie akcjami. Pojęcia takie jak cykl koniunkturalny, hossa, bessa czy zasady kupna i sprzedaży powinny być Ci znane. Konieczne też jest zapoznanie się z zasadami obowiązującymi na rynku oraz ustawami i regulaminem.
Gdy już masz podstawowe pojęcie o tym czym jest giełda i jak funkcjonuje możesz skupić się na otwarciu rachunku maklerskiego. Można to zrobić w siedzibie biura, które wybierzesz lub przez internet. Wybierając dom maklerski weź pod uwagę takie aspekty jak:
- koszty prowadzenia rachunku
- kwota prowizji
- inne opłaty
- czas przekazów zleceń
- szczegóły umowy
- renoma biura, opinie
Po otwarciu rachunku maklerskiego musisz przelać na niego pieniądze i możesz już zawierać transakcje.
I tu powstaje pytanie: „Z jaką ilością gotówki zacząć grę na giełdzie?”
Otóż nie ma żadnych wytycznych co do tego, natomiast ważne żeby grać pieniędzmi, które możemy stracić. Także możesz zacząć od 500zł, a możesz od 10 tys. zł.Wszystko zależy od Twoich możliwość finansowych, jednak trzeba wziąć też pod uwagę prowizje i opłaty pobierane za usługi pośrednictwa biura czy domu maklerskiego.
Inwestować można na dwa sposoby:
1. sprzedaż i kupno akcji co kilka dni (tzw.daytrading) -opcja dla osób, które mają dużo wolnego czasu i lubią adrenalinę. Przy stosowaniu takiego sposobu kierujemy się komunikatami ze spółek i otoczenia.
2. zakup i kilkuletni okres bezczynności – musimy przemyśleć kilkuletnie perspektywy spółek i dobrać akcje tanie z dobrymi perspektywami.
Warto tez zastanowić się czy inwestujemy w kilka firm czy w tylko jedną spółkę. Pierwsza opcja jest mniej ryzykowna, ponieważ bankructwo jednej firmy może nam zrekompensować zysk z reszty zakupionych akcji.
Przy inwestowaniu ważna jest także strategia inwestycyjna.
Do podstawowych strategi i inwestycyjnych zaliczamy:
1. strategię zakupu po przeciętnej cenie – opiera się ona na założeniu, że stałe inwestowanie określonej sumy pieniędzy w określony pakiet tych samych akcji co pewien stały okres, np. co pół roku przez kilka lat.
2. strategię stałej struktury kapitału inwestycyjnego – polega na podziale posiadanego kapitału pomiędzy akcje i obligacje, jednak istnieje powszechnie stosowana reguła, która zakłada że inwestor nigdy nie powinien posiadać w akcjach: mniej niż 25%, a więcej niż 75%, natomiast w obligacjach: więcej niż 75%, a mniej niż 25%.
3. strategię cenowo – wskaźnikową, mówi ona o tym, że wpływ na podjęcie jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej będzie mieć dany poziom cen bądź wskaźników wynikających z analizy konkretnego rynku.
Zdobywanie informacji w stałych odstępach czasowych jest bardzo ważne by móc dobrze grac na giełdzie i zarządzać swoim kapitałem oraz by być na bieżąco.Jeśli nie będziesz systematyczny, nie będziesz podejmował dobry decyzji giełdowych.Informacji możemy szukać w gazetach, ale najszybszą metodą jest internet.
Do największy błędów, jakie popełniają inwestorzy należą:
- brak systematyczności
- brak wiedzy na temat rynku
- brak odwagi do podjęcia ryzyka
- problem z oceną stopnia ryzyka
- brak jakichkolwiek planów i zamierzeń
- uleganie emocjom
- naiwność w stosunku do konkurencji, publikacji
- brak wiedzy na temat rynku
Kolejnym ważnym aspektem gry na giełdzie jest ciągłe doskonalenie się. Powinieneś przeczytać kilka pozycji z tematyki giełdy. Ciągle rozwijanie swojej wiedzy jest bardzo ważne. Jednak nie zaczynaj przygody z giełdą od przeczytania kilkunastu książek. To zły pomysł, ponieważ poznasz wiele zagadnień, które się wzajemnie wykluczają.
Może to stać się dla Ciebie zbyt skomplikowane i zrezygnujesz z podjęcia próby gry na giełdzie.
Dozuj sobie wiedze, a z każdą kolejną inwestycją będziesz podejmował lepsze decyzje.
Jak widać inwestowanie na giełdzie nie jest trudne jednak wymaga od nas zaangażowania, skupienia, przemyślanych decyzji oraz ciągłego zdobywania wiedzy. Początki zawsze są trudne, każdy boi się ryzyka, boi się straty. Dla osób, które chciałby się sprawdzić bez utraty gotówki istnieje Internetowa Gra Giełdowa, w której inwestor otrzymuje wirtualne pieniądze, którymi uczy się zarządzać. Mogą również poznać zasady świata giełdy.