Jak napisać CV po szkole do pierwszej pracy

cv po szkole do pierwszej pracy

Osoby młode, po ukończeniu szkoły chcą podjąć pierwszą poważną pracę. Pojawia się wtedy problem z pisaniem CV. Nawet jeśli wcześniej słyszało się już o tym, co w nim zamieścić i jak poprawnie je zrobić, nie zawsze do końca wiadomo, co napisać, nie mając zbyt wiele w kategorii wykształcenie czy doświadczenie. Jesteś w takiej sytuacji? Kilka poniższych porad z pewnością pozwoli Ci na stworzenie skutecznego CV, którym zachęcisz przyszłego pracodawcę.

Napisanie dobrego CV jest podstawą, aby aplikować, szczególnie, jeśli do danej pracy zgłosić może się wielu kandydatów. Warto wyróżnić się spośród nich i zaciekawić pracodawcę – nie możesz zapomnieć, że osoba, która wystawia ofertę o pracę, może ocenić Cię jedynie poprzez to, co napiszesz w CV. Dopiero później zdecyduje wezwać Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Jak zatem zaprezentować się z najlepszej strony?

Czytelny i uporządkowany dokument

CV nie powinno być zbyt długie i przesycone zbędnymi informacjami. Nie musisz podawać wszystkich szkół, do których chodziłeś (np. szkoły podstawowej), a w rubryce zainteresowań wymieniać po przecinku dwudziestu dziedzin, które choć trochę lubisz. Najlepiej jest skupić się na najważniejszych informacjach i pisać zwięźle, choć oczywiście nie oznacza to, że Twoje CV powinno świecić pustkami.

Wiele osób zapomina także o właściwym wyjustowaniu tekstu i zadbaniu o odpowiednie uwidocznienie nagłówków. W poszczególnych sekcjach warto też stosować myślniki, dzięki którym całość staje się bardziej czytelna i szybciej można dotrzeć do wartościowych informacji o kandydacie. W górnej części obok podstawowych danych nie zapomnij także o zamieszczeniu kontaktu: adresu mailowego czy numeru telefonu.

Właściwe zdjęcie

Dopuszczalne jest złożenie CV bez tego elementu, jednak z reguły dobre CV charakteryzują się zdjęciem dopełniającym całość. Dzięki niemu pracodawca może spojrzeć, jak prezentuje się dana osoba i choć jest to jedynie pozowane zdjęcie, daje już jakieś wyobrażenie na temat potencjalnego zatrudnionego.

Zdjęcie nie powinno ukazywać całej sylwetki, a jedynie część od ramion w górę. Najlepiej wyglądać na nim naturalnie i schludnie i postawić na delikatny uśmiech. Pracodawcy chcą zatrudniać osoby wzbudzające zaufanie i wyglądające przyjaźnie, szczególnie, gdy praca wymaga kontaktu z klientem.

cv po szkole do pierwszej pracy
Przykładowe wzory https://sites.google.com/view/wzorycv

Problematyczne doświadczenie

Po wyjściu ze szkoły zazwyczaj nie ma się żadnych pozycji do wpisania w jedną z najważniejszych rubryk w CV. Czy jednak na pewno? Sprawdź, czy któraś z poniższych propozycji nie była już przez Ciebie wykonywana:

– wolontariat (np. w schronisku);

– opieka nad dziećmi;

– roznoszenie ulotek, praca hostessy;

– prace wakacyjne (np. pomoc przy zbiorach, praca kelnera).

Możesz zawrzeć nawet najdrobniejsze wykonywane prace. Przy aplikowaniu o pierwszą poważniejszą posadę w swoim doświadczeniu i umiejętnościach warto pokazać, że jest się odpowiedzialnym, chętnym do działania i potrafi się szybko uczyć nowych rzeczy.

Stworzenie ciekawego CV wcale nie jest rzeczą niemożliwą, nawet, gdy dopiero co skończyło się szkołę. Warto jak najszybciej je uzupełnić, by móc zdobyć pracę i stopniowo zyskiwać coraz większe doświadczenie. Pamiętaj, by pisane przez Ciebie CV było estetyczne i zawierało wszystkie niezbędne informacje, a bez problemu otrzymasz wymarzone zatrudnienie.

Pokrewne